Seslerimiz Buluştuğunda: Beyza Üstün’e Özgürlük

457

Dayanışma Akademileri Açıklaması

“Sorsak mı kendimize; neden haykıramıyoruz diye, neden engel olamıyoruz diye, sorsak mı neden kenetlenip yitip gidenlere/giderek daha çok gidecek olanlara sahip çıkamıyoruz diye. Başlasak mı artık? Tersine.

Bizler sessiz, yavaş sesle, içimiz acıyarak seyre son verdiğimizde, seslerimiz buluştuğunda, itirazımız yükseldiğinde faşizmin baskısını yeneceğimizi biliyoruz aslında, içimizdeki sorgudan yoksun öğretiler tek tek kırıldığında başlayacak buluşmalarımız, yükselecek seslerimiz. Buluşursak yıkarız faşizmi. Zor değil, biliyoruz.”

Beyza Hoca bize sesleniyor.

İnsanın ve tabiattaki diğer tüm canlıların yaşam hakkının savunusu, ekolojik değerlerin korunması ve çevre kirliliği ile mücadele etmek için bilimsel bilgisini güncel sorunlara müdahil bir tutumla toplumla bütünleştirmekten kaçınmayan bir bilim insanı olan Beyza Üstün geçtiğimiz ay yayınlanan “Doğayı, Emeği, Yaşamı Korumak – Ekoloji Politik Yazılar” isimli kitabındaki yazılarından birinde (sayfa 105) her zamanki nezaketini hiç elden bırakmadan bir kez daha bize sesleniyor. Bir araya gelme, seslerimizi çoğaltma çağrısı yapıyor bir kez daha.


TBMM’de 25. Dönem HDP İstanbul milletvekili olarak görev yapan Beyza Üstün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014 Kobané olaylarına ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında 25 Eylül Cuma günü gözaltına alınarak 2 Ekim’de 17 kişi ile birlikte tutuklandı. Şu an Ankara Sincan Cezaevinde ve 26 Nisan 2021 pazartesi günü duruşması görülecek.


Beyza Üstün ile Dayanışma amacıyla yapılan canlı yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.