Onur hocaya sahip çıktılar

389

09 Şubat 2018 – Astakos Haber / KOÜ’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun gözaltına alınmasına Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA)  tepki gösterdi. KODA adına konuşan Doç. Dr. Yücel Demirer, “Onur Hamzaoğlu’nun gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz” dedi

Kocaeli Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun gözaltına alınmasına Kocaeli Dayanışma Akademisi (KODA) tepki gösterdi. Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nde yapılan basın açıklamasına Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Yücel Demirer, Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. Güven Bakırezer, SES Kocaeli Şube Başkanı Gökhan Bektaş ve bazı STK temsilcileri katıldı. KODA adına basın açıklamasını okuyan Doç. Dr. Yücel Demirer, “Meslektaşımızın arkasındanyız’’ dedi. Demirer şöyle konuştu: ‘’Hayatını halk sağlığı, barış ve özgür akademi mücadelesine adamış değerli hocamız Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu bu sabah erken saatlerde İstanbul’da gözaltına alındı. Meslektaşımız, arkadaşımız, Kocaeli Dayanışma Akademisi üyesi Onur Hamzaoğlu’nun gözaltına alınmasını şiddetle kınıyoruz.

SAYGIN BİR İNSAN

Onur Hocamızın uzun yıllardır yaptığı titiz bilimsel çalışmaların, bir halk sağlığı hekimi ve bilim insanı olarak annelerin, bebeklerin sağlığı için gösterdiği olağanüstü gayretin, evrensel değerlere uygun özgür bir akademi için verdiği mücadelenin ve barış konusundaki samimi çabalarının tanığıyız. Hocamız geçmişte de Kocaeli bölgesinde halk sağlığını korumak için gerçekleştirdiği çalışmalar nedeniyle, özellikle de Dilovası’ndaki çevre kirliliğinin insan sağlığını tehdit eden boyutlarını gösteren araştırmasıyla, sermaye kesimlerinin, yerel yöneticilerin, siyasilerin ve hatta kimi üniversite yöneticilerinin saldırılarına uğramıştı. Ancak çevresinde oluşan dayanışma hareketiyle birlikte kararlılıkla, her türlü mecrada ve hakkında açılan davalarda da gerçekleri savunarak haklı olduğunu kanıtladı. Onur Hoca ilkeli, kamu yararını ve halkın sağlığını esas alan bu kararlı tavrından dolayı ödüller aldı ve kamuoyunda saygın bir yer edindi.

BU DURUM KABUL EDİLEMEZ

Onur Hocamız aynı zamanda Türkiye’de demokrasi ve barışın gelişmesi için tutum alan sorumlu bir aydındır. Bu bağlamda 11 Ocak 2016’da kamuoyuna açıklanan Barış Bildirisinin imzaladığı için, 1 Eylül 2016’da 672 Sayılı KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden ve kamu hizmetinden ihraç edildi. Daha sonra akademik çalışmalarını ve özgür akademi mücadelesini, birlikte oluşturduğumuz Kocaeli Dayanışma Akademisi içinde sürdüren Onur Hocamız, demokrasiden ve barıştan yana bir siyaset için kararlılıkla çaba göstermeye devam etti. Demokrasi ve barış savunusunun bir adli vaka sorunu haline getirildiği bugünün Türkiye’sinde Onur hocamızın gözaltına alınmasına ne yazık ki şaşırmıyoruz, ancak bu durumu kabul edilemez buluyoruz!”